Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowa domu arrow Fundamenty
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (12 wątków)
  Zapytał: redakcja 08-05-2012 | 11:32 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Jak zbudować solidne fundamenty domu?

Witamy,

w cyklu Etapy budowy domu - poradnik przygotowaliśmy dla Państwa nowy artykuł na temat fundamentów. Mamy nadzieję, że przybliży wszystkim budującym kwestię solidnej podstawy nowego domu.


Zapraszamy wszystkich do komentowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami!


Pozdrawiamy,


Redakcja SzukajFachowca.pl redakcja 08-05-2012 | 12:22 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Fundament podstawą nowego domu

 

Przed rozpoczęciem budowy domu, powinniśmy uzyskać pozwolenie terenowego organu państwowego nadzoru budowlanego. Przed złożeniem w urzędzie podania o wydanie pozwolenia na wykonanie robót budowlanych potrzebna będzie pomoc fachowca. Na terenie budowy, w miejscu widocznym z ulicy, należy umieścić tablicę informacyjną budowy.

 

Wykonanie wykopu

 

Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu pod fundamenty. Wyznaczenie zarysu domu i usunięcie wierzchniej warstwy gruntu do głębokości górnej powierzchni ławy fundamentowe odbywa się za pomocą koparko-ładowarki. Aby przy wykopie pod budynek zachować wystarczającą przestrzeń, należy poza obrębem ścian zewnętrznych piwnic pozostawić 50-centymetrowy wolny pas do pracy. Po zewnętrznej stronie wykopu budynku należy stawia się tzw. ławy sznurkowe, dzięki tym ławom można naciągnąć sznurki wzdłuż projektowanych ścian zewnętrznych budynku, a punkty ich skrzyżowania wyznaczają narożniki domu. Teraz można ustalić wymiary domu.

 

Ławy fundamentowe i przykanaliki

 

Po wykonaniu wykopu pod budynek i zrobieniu ław sznurkowych wykonuje się wykop pod ławy fundamentowe i przykanaliki. Położenie przykanalików można ustalić za pomocą projektu instalacji wodociągowo kanalizacyjnej. Szerokość i głębokość wykopu pod ławy fundamentowe ustala się na podstawie obliczeń wytrzymałościowych budowli. Ławy fundamentowe wykopuje się w taki sposób, by miały proste ściany i jak najostrzejsze krawędzie. Natomiast większe boczne wyrwy w ziemi wyrównuje się za pomocą deskowania. Spód fundamentu musi być poziomy i równy (przy ręcznym wykonywaniu wykopów należy wyłożyć po obu stronach, ław fundamentowych, grube deski, które pozwolą na dokładne wykonanie robót. Powiększona powierzchnia podstawy budynku wystarcza, aby zapobiec jego osiadaniu i pękaniu ścian.

 

Ławy fundamentowe najczęściej układa się z betonu C12/15 lub dawniej B15. W sytuacji, gdy obciążenie fundamentu będzie znaczne, a grunt jest słaby, należy zastosować szeroką ławę żelbetonową z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym. Ławy fundamentowe wykonywane są także z bloczków betonowych, cegieł. Wcześniej wspomniane materiały budowlane są rzadko stosowane na budowach, natomiast można je spotkać podczas remontu starych domów. 

 

Zbrojenie i uziom

 

Następnym krokiem jest umieszczenie zbrojenia – siatki stalowe lub pręty, których parametry są zgodne z obliczeniami wytrzymałościowymi. Betonując ławy fundamentowe umieszcza się w nich uziom fundamentowy. Jest to taśma lub drut ze stali ocynkowanej, który będzie potrzebny do podłączenia domowej instalacji elektrycznej. Opór elektryczny betonu jest zbliżony do oporu ziemi, i w ten sposób można zapewnić dobre uziemienie (beton chroni tzw. uziom fundamentowy przed korozją).

 

Odbiór budynku

 

Przy odbiorze budynku przez przedstawiciela państwowego nadzoru budowlanego należy przedstawić atest z wynikami wszystkich badań, które zostały do tego momentu budowy wykonane. 

 

 

Wylanie ławy fundamentowej, ściany fundamentowe, Izolacja Fundamenty pod dom szkieletowyWykonanie ław i ścian fundamentowych deskowanych i lanych na mokroŁawy fundamentowe i ściany żelbetowe monolityczne