Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowa domu arrow Stan surowy zamknięty
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (17 wątków)
  Zapytał: redakcja 02-04-2012 | 14:09 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Etapy budowy domu - poradnik

Witamy,

w związku z dużą popularnością zagadnienia budowy domu przedstawiamy w poniższym artykule poszczególne etapy budowy od wyboru działki, przez wylanie fundametnów i stan surowy otwarty aż po SSZ i wykończenie.


Zapraszamy do komentowania i dzielenia się własnymi opiniami!


Pozdrawiamy,

Redakcja serwisu SzukajFachowca.pl

 

 redakcja 02-04-2012 | 14:29 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

ETAPY BUDOWY DOMU

Budowa domu zajmuje najczęściej kilka lat, jest to proces długotrwały i wymagający. Każdy kto zamierza budować dom powinien posiadać przynajmniej ogólną wiedzę na temat tego jak wygląda proces życiowy budowy domu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć jak wyglądają poszczególne etapy budowy. Każda faza jest inna i wymaga innego przygotowania. Kolejne artykuły uszczegółowią tematykę i pozwolą na  dobre merytoryczne przygotowanie do budowy domu.

 

Od czego zacząć, czyli formalności

 

Pierwszym etapem, od którego należy zacząć jest zakup działki. To bardzo ważny moment, działka powinna być dobrze usytuowana, tak byśmy w przyszłości mogli realizować swoje plany związane w miejscem zamieszkania. Pomiędzy zakupem działki a pojawieniem się na niej domu najczęściej mija kilka lat. Posiadając działkę, warto zastanowić się nad usytuowaniem na niej budynku. Każda strona świata ma swoje wady i zalety. Dobre usytuowanie domu to nie tylko większy komfort mieszkania, ale również lepsze gospodarowanie energią elektryczną. Warto zadbać o to, aby pomieszczenia dzienne, takie jak salon czy gabinet znajdowały się od strony południowej domu, sypialnia od strony wschodniej, pokoje dla dzieci od zachodu, natomiast pozostałe miejsca, czyli kuchnia i pomieszczenia gospodarcze od strony północnej. Taki układ jest najwydajniejszy i najbardziej komfortowy dla domowników. Następnie należy przystąpić do skompletowania wymaganych dokumentów oraz załatwienia spraw formalnych, takich jak przyłącze wodno – kanalizacyjne, projekt domu, mapki sytuacyjne i wszystkie papiery (plan zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy, mapę geodezyjną w skali 1:500, techniczne warunki przyłączenia do sieci energetycznej,  gazowej i wodno – kanalizacyjnej, wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, pozwolenie na budowę, jeżeli na działce rosną drzewa to również zezwolenie na wycięcie drzew), które mogą nam być potrzebne w urzędach takich jak Starostwo Powiatowe czy Urząd Gminy. W branży budowlanej ten etap nazywany jest etapem formalnym.

 

Etap pierwszy, czyli czas na fundamenty

 

Kolejny etap to etap zerowy. Etap ten obejmuje wszystkie prace związane z koniecznością przystosowania działki pod przyszłą budowę, między innymi: wyrównanie terenu, usunięcie zbędnych drzew, wszelkie prace ziemne. Kiedy teren jest już gotowy przystępujemy do wykopania i przygotowania fundamentów. Warto pamiętać o tym, że jeżeli w okolicy występuje wysoki stan wód gruntowych, wówczas fundamenty powinno się wykonać z betonu szczelnego. Na tym etapie należy też stworzyć instalację odprowadzającą deszczówkę, drenaż oraz instalację odgromową.

 

Etap drugi, czyli Stan Surowy Otwarty (SSO)

 

W tej chwili nasz dom ma już fundamenty i wszystko co jest potrzebne do tego, aby mógł rozpocząć wspinanie się w górę. Etap następny nazywa się fachowo Stanem Surowym Otwartym czyli SSO. W tym stanie dom ma już określony kształt. Co prawda nadal wymaga wiele pracy, ale w tej fazie posiada już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody, więźbę dachową i pokrycie dachu oraz okna dachowe, jeżeli przewidziane były w projekcie, a także rynny.

 

Etap trzeci, czyli Stan Surowy Zamknięty (SSZ)

 

Etap trzeci zwany jest również Stanem Surowym Zamkniętym Tutaj praca polega przede wszystkim na wykonaniu stolarki okiennej, wstawieniu drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych, a także bram garażowych. Podczas tej fazy budowy stawiane są również ścianki działowe. Dom jest przygotowywany do prac wykończeniowych w środku, po których będzie można już w nim zamieszkać.

 

Etap czwarty, czyli prace wykończeniowe na zewnątrz domu

 

Praca przynosi efekty, z każdym dniem dom wzrasta i pokazuje swoje przyszłe oblicze. W następnej kolejności należy przystąpić do wykonania ocieplenia ścian i poddasza, ostatecznego przygotowania przyłącza oraz instalacji wewnętrznych. W tym momencie możemy przystąpić również do otynkowania ścian budynku, wykonania podjazdu do garażu i ogrodzenia. Ten stan nazywamy stanem deweloperskim. Zewnętrznie nasz dom jest już przygotowany.

 

Etap piąty, czyli prace wykończeniowe wewnątrz domu

 

Pozostała już tylko praca wewnątrz domu. Na ostatnim etapie wykończeniowym trwają prace związane z przystosowaniem domu do wygodnego mieszkania. Malowanie ścian, układanie płytek oraz paneli podłogowych, montaż kontaktów. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie elementów wykorzystywanych przy produkcji inteligentnych domów, takich jak włączniku świateł z czujnikami głosu lub ruchu, czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu czy automatycznie sterowane rolety.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł wraz z linkami do galerii realizacji przybliżył Państwu zagadnienie budowy domu. W następnych artykułach opiszemy dokładniej każdy z etapów.

 

Redakcja SzukajFachowca.pl