Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowa domu arrow Stan surowy zamknięty
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (15 wątków)
  Zapytał: redakcja 08-06-2012 | 12:45 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Stan surowy zamknięty

Kolejnym etapem budowy domu po zakończeniu stanu surowego otwartego jest rozpoczęcie prac nad stanem surowym zamkniętym.


Czym dokładnie jest stan surowy zamknięty i na co należy zwrócić uwagę opisujemy w kolejnym arktykule z cyklu Etapy budowy domu


Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi doświadczeniami!


Redakcja SzukajFachowca.plredakcja 08-06-2012 | 12:50 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Stan surowy zamknięty budynku

  

Na wstępne warto zaznaczyć, że nie istnieje konkretna definicja stanu surowego zamkniętego a ten etap budowy domu nie jest jednoznacznie określony przez normy budowlane. Ogólnie możemy przyjąć, że prace nad SSZ zaczynają się w momencie gdy zakończymy są wszelkie prace związane z konstrukcją budynku. Warto na wstępie dokładnie uzgodnić z wykonawcą, jaki zakres powinien obejmować stan surowy zamknięty, żeby uniknąć przykrych niespodzianek

 

 

Stan surowy zamknięty jest to końcowy etap budowy, w którym budynek jest w całości wzniesiony (lecz jego ściany nie są wykończone), zwieńczony dachem, a także posiada zamontowaną stolarkę okienną i drzwiową. To, co nadaje budynkowi w stanie surowym zamkniętym najbardziej rozpoznawalnych elementów to zamontowane w otworach okiennych okna, a w otworach drzwiowych drzwi a dach musi posiać wykonane pokrycie w postaci przewidzianej w projekcie. Pokrycie dachowe może mieć postać papy termozgrzewalnej, blachodachówki, dachówki ceramicznej lub gontu bitumicznego. Jednym słowem wszystkie prace dekarskie i blacharskie w tym montaż orynnowania powinny być zakończone. 

 

 

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i teleinformatyczne

 

 

Na tym etapie budowy, powszechne jest rozpoczęcie kolejnych prac budowlano-wykończeniowych. Ze względu na konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków, czynności te nie mogą być przeprowadzane wtedy, kiedy budynek znajduje się w stanie surowym otwartym czyli otwory okienne i drzwiowe są niezabezpieczone, a pokrycie dachu nie jest wykonane. Niektóre z powszechne wykonywanych czynności na etapie kiedy budynek znajduje się już w stanie surowym zamkniętym, to między innymi wykonanie wszystkich instalacji, a także tynkowanie ścian i wykonywanie wylewek podłogowych wraz z posadzkami. Wykonanie wylewek podłogowych służy temu, aby betonowa powierzchnia podłogi miała warstwę zabezpieczającą, idealnie równą, na której w późniejszym czasie możemy umieść materiał wykończeniowy – płytki ceramiczne lub panele drewniane. 

 

Instalacje w jakie musi zostać wyposażony każdy budynek, to instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, instalacja centralnego ogrzewania, instalacja gazowa i teleinformatyczna. Instalacje te mogą zostać wykonane dopiero wtedy, kiedy wszystkie ściany są już wzniesione i znajdują się w stanie surowym. Ważne jest także to, że stan budynku musi być zamknięty, aby ochronić instalacje przed działaniem niskich temperatur i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

 

 

Wykonanie tynków wenętrzych i zewnętrznych

 

 

Kiedy wszystkie instalacje są wykonane, możemy przystąpić do tynkowania. Tynkowanie ścian polega na umieszczeniu na nich zaprawy tynkarskiej lub zamontowaniu metalowego stelażu, do którego zostaną w przymocowane płyty gipsowo kartonowe. Tynkowanie to zabieg, który służy ukryciu nierówności znajdujących się powierzchni ścian, a także zapewniający im ochronę ścian przed działaniem wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi. Tynki spełniają dodatkowo funkcję estetyczną i dekoracyjną. Zależnie od przyjętej techniki ich wykonania, uzyskana powierzchnia może być gładka lub posiadać fakturę. 

 


Powiązane artykuły:


Stan surowy otwarty