Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowlane materiały arrow inne
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (7 wątków)
  Zapytał: tszalinski 01-04-2014 | 11:54 w serwisie od: 24-03-2014 ostatnie logowanie: 02-09-2015 posty: 18
Jaki jest najlepszy materiał na ścianki działowe ?

 

Ścianki działowe mogą być murowane, wykonane z płyt gipsowo-kartonowych lub też z bloczków gipsowych, czy też drewna. Wybór najlepszego materiału nie jest prosty.MGProjekt 01-04-2014 | 12:01 posty: 18
skąd: Warszawa
w serwisie od: 19-02-2013 ostatnie logowanie: 25-07-2016
Oceń post
0 | 0

 

Ścianki działowe nie tylko dzielą większe pomieszczenie na mniejsze. Ich rola jest znacznie ważniejsza. Chronią przed wilgocią, hałasem oraz zapewniają prawidłową izolację cieplną. Czasem ścianki przyjmują też rolę elementów nośnych.  


Żeby podjąć właściwą decyzję dotyczącą materiału z jakiego postawione zostaną ścianki działowe, należy przemyśleć jaką funkcję mają pełnić ścianki. Równie ważne są dopuszczalne warunki techniczne, typu wysokość zabudowy, dopuszczalne możliwe obciążenie stropu, wilgotność otoczenia, temperatura i potrzeby izolacyjne.

 

Ściany murowane z cegieł są bardzo wytrzymałe, masywne oraz dobrze izolują dźwięk. Charakteryzują się też dużą pojemnością cieplną. Biorą czynny udział w regulacji temperatury pomieszczeń. Wzbudzają poczucie stabilności i mamy pewność, że możemy powiesić na nich co tylko zechcemy. Na minus jest z całą pewnością czas ich wznoszenia oraz niełatwy późniejszy demontaż w razie chęci zmiany aranżacji pomieszczenia. Do wznoszenia ścianek działowych wykorzystuje się cegły pełne murowane na grubość 6,5 cm lub 12 cm. Ściany tego typu muszą być bardzo dokładnie wykonane, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą powstać mostki termiczne. Cegła potrzebuje często wzmocnienia stropów lub nawet dodania dodatkowej belki żelbetowej wspartej o ściany nośne. Można postawić ścianę z cegły dziurawki, która jest lżejsza od tradycyjnej cegły. Jej wadą jest jednak słabsza zdolność tłumienia hałasu. Mogą się również pojawić problemy z wieszaniem rzeczy ciężkich.   


Jeśli użytkownicy lubią częste zmiany i nie mają ciężkich przedmiotów przyczepianych do ściany, najlepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja szkieletowa powstała z płyt gipsowo- kartonowych lub też gipsowo- włóknowych. Izolacja akustyczna ścian z płyt uzależniona jest od ich konstrukcji, od ilości warstw oraz grubości samej wełny.

 

Ściany murowane stanowią doskonałą bazę pod  kołki montażowe. Natomiast ściany z płyt gipsowo- kartonowych wymagają zainstalowania dodatkowych stelaży utrzymujących.

 

Można jeszcze zbudować ściankę działową z pustaków ceramicznych. Są bardzo wytrzymałe i też mają dobre zdolności izolacyjne, jednakże wymagają dużo pracy i staranności wykonania. Ściany z pustaków są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, typu uderzenia i wgniecenia. Muruje się je z bloczków o grubości ok. 11,5 cm a następnie łączy ze ścianami nośnymi za pomocą kotew. Po postawieniu ściany najlepiej pokryć ją tynkiem z obu stron. Niektórzy inwestorzy pozostawiają ścianki tego typu nieotynkowane, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

 

Łatwo i szybko można postawić ściankę działową z betonu komórkowego. Można ją murować na cienkie spoiny, co znacznie ułatwia otynkowanie ściany. Niestety beton komórkowy nie tłumi najlepiej dźwięków oraz hałasu i jest mało odporny na urazy mechaniczne. Dlatego też nie jest wskazane wieszanie ciężkich rzeczy na tego typu ścianie.

 

W drewnianych domach, tzw kanadyjczykach ścianki działowe stawiane są w konstrukcji szkieletowej. Natomiast w domach z bala ścianki robi się zazwyczaj z litego drewna. Tego typu ścianę wypełnia się wełną mineralną co wpływa na bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Bardzo łatwo i szybko się ją stawia a następnie demontuje. Metr kwadratowy ściany tego typu waży tylko 20-50 kg co świadczy o jej znacznej lekkości. Ściany w konstrukcji szkieletowej mogą być ażurowe, skośne lub też mogą posiadać różnego rodzaju krzywizny. Ściankę tego typu okleja się boazerią, do wykonania której stosuje się najczęściej drewno dębu, buku, jesionu, modrzewia, świerku, sosny. Niektórzy wybierają również drewno egzotyczne. Drewno można wykończyć np. fornirem lub też okleiną z cienkich arkuszy drewnianych. Drewniana boazeria cechuje się niskim czynnikiem przewodzenia ciepła. Ściana pokryta boazerią w połączeniu z watą mineralną daje bardzo dobre parametry izolacji akustycznej.  

 


Zapraszamy na MG Projekt