Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowlane arrow Brukarstwo
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (1 wątków)
  Zapytał: redakcja 03-07-2014 | 11:48 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Podjazd do garażu: jaki materiał będzie najodpowiedniejszy?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze materiału na podjazd do garażu, warto kilkukrotnie przeanalizować alternatywne rozwiązania, ponieważ zorganizowanie przestrzeni przed bramą to inwestycja na wiele lat. Wiemy już z jakich rozwiązań najczęściej korzystają Polacy, a które z nich są rzeczywiście najbardziej ergonomiczne.redakcja 03-07-2014 | 11:55 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Przygotuj podbudowę pod profesjonalny podjazd

 

pojazd garażowyO tym, w jakim stanie po kilku latach będzie sama nawierzchnia (niezależnie od wykorzystanego materiału) zadecyduje tzw. podbudowa.

 

Przygotowanie podbudowy będzie zależało od samego gruntu oraz masy pojazdów, które będą korzystały z pojazdu garażowego. W przypadku gruntów przepuszczalnych i samochodach osobowych do 3,5 tony, w zupełności satysfakcjonujący efekt można uzyskać brukiem wykładanym na około 10-centymetrowej warstwie piachu.

 

W przypadku szczególnych wypadków, czyli kiedy powierzchnia jest nieprzepuszczalna, a podjazd będzie regularnie użytkowany przez cięższe pojazdy, do podbudowy warto wykorzystać kamienny tłuczeń, kilkucentymetrową warstwę żwiru, a na samym końcu piach. Tak przygotowana podbudowa powinna mieć łącznie od 20 do 25 centymetrów grubości.

 

Dla gruntów nieprzepuszczalnych i podjazdów garażowych projektowanych z myślą o samochodach ciężarowych, niezbędnym będzie wykonanie nie cieńszej niż 30 centymetrów podbudowy przy wykorzystaniu wcześniej wskazanych przez nas materiałów.

 

Wybieramy, spośród dostępnych materiałów:

 

Kostka betonowa na podjazd garażowy

 

kostka betonowaKostka betonowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do budowy pojazdu garażowego. Tania w zakupie jest jednak nieco mniej odporna na ewentualne uderzenia, zarysowania i same czynniki pogodowe od np. kostki kamiennej.

 

Mimo wszystko, kostka betonowa może się podobać – paleta kształtów i kolorów jest szeroka; wybrane modele pozwalają na dość dobrą imitację kamienia, z kolei inne pozwalają na tworzenie charakterystycznych wzorów i mozaik.

 

Do wyboru są kostki o fazowanych, ściętych, ostrych lub zaokrąglonych krawędziach, a sama powierzchnia może być porowata lub gładka.

 

Czytaj też: Wylewka samopoziomująca przy ogrzewaniu podłogowym jest konieczna?

 

Za standard w przypadku garażów na samochody osobowe przyjmuje się kostkę betonową o wysokości 7 centymetrów, chociaż na rynku dostępne są także kilkunastocentymetrowe, odpowiednie do pojazdów dla aut ciężarowych i ciężkich maszyn.

 

Bruk klinkierowy na podjazd garażowy

 

Pod względem technicznym, bruk klinkierowy jest projektem o wysokiej jakości; materiał ten doskonale radzi sobie z czynnikami atmosferycznym, dobrze znosi ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie wykazuje właściwości nasiąkliwych. W przeciwieństwie do kostki betonowej (to też zależy o jakiej powierzchni), zapewnia lepszą przyczepność, a przez lata pozostaje w swoim właściwym kształcie – materiał nie ściera się nawet w trudnych warunkach.

 

Brukowi trudno odmówić także naturalnego koloru i eleganckiego wyglądu. Spośród szerokiej palety kolorystycznej, najpopularniejszymi są pomarańcze, czernie, brązy i odcienie grafitu.

 

Powierzchnia na ogół występuje w fakturze, ale w hurtowniach budowlanych dostępne są także gładkie.

 

Kostka kamienna na podjazd garażowy

 

kostka kamiennaJednym z najbardziej wytrzymałych materiałów jest kostka kamienna, która doskonale znosi wysokie różnice temperatur, jest także odporna na ścieranie, ale w przypadku twardych odmian piaskowca, przy pionowych i skośnych uderzeniach, może wykazywać tendencję do kruszenia.

 

Kamień dobrze znosi swój wiek, dobrze przepuszcza wodę, co znacząco ułatwia wymianę powietrza z podłożem, a przy tym zapewnia unikalny wygląd – kostki mają niejednorodną strukturę.

 

Warto zaznaczyć, że kostka kamienna nie jest wskazana do wykładania podjazdów, które będą uczęszczane regularnie przez większą liczbę pojazdów lub samochodów ciężarowych. Nawet odpowiednio wykonana podbudowa i 8-centymetrowa kostka może nie zagwarantować oczekiwanego kształtu podłoża, zapadając się miejscami w podłoże; po latach użytkowania mogą występować mniej lub bardziej widoczne koleiny.

 

Przeczytaj także: Jaką bramę garażową wybrać?

 

 


Rzvertys 25-06-2015 | 08:56 posty: 1
w serwisie od: 25-06-2015 ostatnie logowanie: 25-06-2015
Oceń post
0 | 0

Zdecydowanie wybrałbym kostkę kamienną ponieważ mam garaż na podjeździe raz miałem płyty betonowe ale wraz z ulewami zaczęło się wszystko osuwać musiałem wymienić na kostkę jest zdecydowanie lepiej.
_____________
wyposażenie galwanizerni - sprawdź 


Vortels 23-09-2015 | 09:12 posty: 1
w serwisie od: 23-09-2015 ostatnie logowanie: 23-09-2015
Oceń post
0 | 0

Na pewno najlepsza będzie kostka do tego na wykończenie krawężniki granitowe wymiary to już musisz zebrać sam, i tyle, innego rozwiązania nie widzę :P Jeśli masz skąd wziąć sprzęt to sam to zrobisz, jeśli nie to weź sobie specjalistę. 


patrykwys98 22-07-2020 | 09:57 posty: 19
skąd: Kłodawa
w serwisie od: 22-07-2020 ostatnie logowanie: 22-07-2020
Oceń post
0 | 0

Warto zainteresować się sprawdzonym rozwiązaniem, jakim jest kostka brukowa, zapraszamy do sklepu https://kostkagt.pl/