Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Budowlane arrow Montaż okien
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (2 wątków)
  Zapytał: redakcja 16-11-2012 | 00:20 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 14-10-2020 posty: 273 skąd: Wrocław
Energooszczędne okna

Witamy

 

Widmo kryzysu gospodarczego krąży także nad sektorem budowlanym. Niejeden inwestor i niejeden posiadacz domu jednorodzinnego zastanawia się, na czym zaoszczędzić. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej nowoczesnym rozwiązaniom przyjaznym dla portfela. Na początek: energooszczędne okna.

 

Pozdrawiamy,

Redakcja SzukajFachowca.plredakcja 16-11-2012 | 00:33 posty: 273
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 14-10-2020
Oceń post
0 | 0

 

Energooszczędne okna

 

Wydatki na energię potrafią pochłonąć sporą część domowego budżetu. Ponadto zgodnie z dyrektywą unijną z 2009 r. o efektywności energetycznej, wszystkie budynki oddawane do użytku, a także te starsze, które przeznaczone są do sprzedaży lub wynajmu, mają posiadać tzw. paszport energetyczny określający wartość  ich całkowitego zapotrzebowania na energię. Coraz częściej mówi się o tzw. domach pasywnych, czyli takich, w których zastosowano szereg rozwiązań minimalizujących zużycie energii w trakcie eksploatacji.

okna

 

Znaczący udział w oszczędzaniu energii ma odpowiednio dobrane ogrzewanie centralne, z naciskiem na dobrze zaprojektowany system rekuperacji. Bardzo opłaca się także instalacja kolektorów słonecznych. Jednak najlepsze rozwiązania techniczne i projektowe nie zdadzą się na nic, jeżeli nie zainwestujemy w energooszczędne okna. Jak wynika z badań Instytutu Budynków Pasywnych, przez źle dobrane okna budynek może wytracać aż do 30% ciepła.

 

Kwestię energooszczędnych okien najlepiej przemyśleć już na etapie projektowania budynku. Większość okien (zwłaszcza te o dużej powierzchni) powinna się znajdować po stronie południowej. Im więcej okien, tym więcej światła dociera do pomieszczeń. Oczywiście nie należy przesadzać: przy oknach tworzą się mostki termiczne, a więc miejsca, w których utrata ciepła jest większa niż w pozostałej części budynku.

 

 

okno drewniane profilJak wybrać energooszczędne okna? – Najlepiej kierować się kilkoma parametrami.

 

Przede wszystkim: współczynnik przenikania ciepła U. Im niższy, tym bardziej energooszczędne okna. Najwyższy dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła to U=1,8, natomiast wartość współczynnika U akceptowalna dla domu energooszczędnego wynosi 1,3. U dla domów pasywnych nie powinno zaś być wyższe niż 0,8.

 

Wybierając energooszczędne okna, nie powinno się sugerować wyłącznie współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby. O parametrach okna decyduje jakość i konstrukcja wszystkich jego elementów. Istotna jest m.in. ilość szyb (tzw. szyby zespolone) – najlepiej, by przestrzenie pomiędzy nimi były wypełnione gazem, zwykle argonem. Dodatkowo stosuje się także powłokę niskoemisyjną na szybach oraz przezroczystą folię termoizolacyjną pomiędzy nimi.

 

Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonana jest rama okna. Najwyższy współczynnik przenikania ciepła mają ramy drewniane, lepsze pod tym względem są ramy z PVC i aluminiowe. Ramy z PVC mogą być ponadto wypełnione pianką, która jeszcze bardziej ogranicza ubytek energii cieplnej.

 

 

Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik infiltracji powietrza określający szczelność okien. Oznacza się go literą a. Powinien być oczywiście jak najniższy. W standardowych oknach współczynnik infiltracji wynosi około 0,5–1, natomiast dobre energooszczędne okna mają zazwyczaj a=0,3. Okna z niskim współczynnikiem infiltracji można stosować tylko w domach, gdzie zainstalowana jest wentylacja mechaniczna. Tam, gdzie jej brakuje, wymiana powietrza ze środowiskiem zewnętrznym musi być zapewniona. Jeżeli chcemy założyć energooszczędne okna mimo braku wentylacji mechanicznej, rozwiązaniem może być zamontowanie nawiewników

okno plastikowe profil 

 

Należy także zwrócić uwagę na współczynnik promieniowania słonecznego: im więcej słońca dociera do naszego domu, tym jest ono lepiej oświetlone i ogrzane. Współczynnik ten nie powinien mieć wartości niższej niż g=0,5. Przy wyborze energooszczędnych okien warto wziąć pod uwagę warunki, jakie panują latem: wysoki współczynnik g sprzyja nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Łatwo sobie z tym poradzić – wystarczy zainstalować rolety, które będą nie tylko chroniły przed upałem, lecz także staną się dopełnieniem dekoracji wnętrza.

 

 

Powiązane artykuły:

Instalacje centralnego ogrzewania


mirkoo 19-07-2016 | 09:56 posty: 30
w serwisie od: 08-02-2016 ostatnie logowanie: 21-04-2021
Oceń post
0 | 0

A jak Waszym zdaniem prezentują się współczynniki tych okien: http://www.specterm.pl/pl/sklep/kategoria/stolarka-okienna,139,31,1.html głównie chodzi mi o model T-Passive lub T-Modern.