Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Chemia budowlana arrow Fugi
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (1 wątków)
  Zapytał: redakcja 19-05-2014 | 08:08 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Fugi epoksydowe: zastosowanie

Fugi epoksydowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie i poza swoimi zaletami estetycznymi, pełnią funkcję spoiwa okładziny, mając decydujący wpływ na trwałość. Gdzie i w jaki sposób stosować fugi epoksydowe? Sprawdziliśmy to.redakcja 19-05-2014 | 08:26 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Tradycyjne fugi dla mniej wymagających

 

Na rynku budowlano-remontowym do najpopularniejszych spoiw należałoby zaliczyć:

 

Fuga elastyczna: odpowiednia do powierzchni, które mają tendencję do odkształcania się. Właściwe do miejsc, które są narażone na znaczące wahania temperatury, tj. np. do posadzek z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Fugi elastyczne dobrze sprawdzą się także przy zastosowaniu między płytami, które są narażone na ciągły kontakt z wodą.

 

Uwaga: fugi elastyczne są dość wrażliwe na bezpośredni kontakt fizyczny i nie są wytrzymałe na ścieranie.

 

Fugi mineralne: prawdopodobnie nadal najpopularniejsze i zarazem najtańsze fugi stosowane w budownictwie. W ich skład wchodzą mineralne wypełniacze, dodatki oraz wkład cementowy. Z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach dziennych, które nie są wystawione na specjalne testy wytrzymałościowe. Fugi mineralne występują w dwóch gatunkach: elastycznym oraz sztywnym.

 

Znamy skład fug epoksydowych

 

Fugi epoksydowe składają się z dwóch komponentów, które są znacznie droższe w produkcji i w zakupie od pozostałych. Złożone z wypełniacza, czyli tzw. pasty epoksydowej i utwardzacza, szybko krystalizują, dlatego można z nich korzystać do około pół godziny do wymieszania. Sam proces twardnienia jest już nieodwracalny, dlatego przy większych opakowaniach, warto odmierzać składniki objętościowo lub wagowo.

 

Wysoka trwałość polecana profesjonalistom

 

fugowanie kafli w łazienceZe względu na swoją wysoką trwałość, fugi epoksydowe powinny być układane przez fachowców z doświadczeniem. W przypadku zabrudzenia, które związało, usunięcie spoiwa możliwe jest tylko w sposób mechaniczny – woda, ani chemia nie są w stanie przeniknąć przez jej strukturę.

 

Epoksydowe spoiwa wskazane są do zastosowania w przypadku powierzchni, które są w sposób bezpośredni narażone na uciążliwe zabrudzenia. Doskonale sprawdzą się w kuchni (fuga odporna na tłuszcz), łazience, garażu oraz w pomieszczeniach użytkowych.

 

Warto mieć na uwadze, że fugi epoksydowe nie nadają się do zastosowani w przypadku spoinowania płytek tarasu lub balkonu, ponieważ nie przepuszcza pary wodnej, co może doprowadzać do powstawanie wilgoci.

 

Fugi epoksydowe wskazane są przy układaniu płytek z niewielką, wąską szczeliną (do około 1,5 mm), co wynika ze znacznie mocniejszego trzymania w porównaniu do tradycyjnych fug mineralnych. Profesjonaliści chętnie wykorzystują je także do łączenia ze sobą szklanej mozaiki.

 

Jak układać fugi epoksydowe?

 

kabina prysznicowa z uszczelnieniami fugą epoksydowąDo właściwego ułożenia spoiwa niezbędny będzie nieco inny sprzęt niż ten wykorzystywany w przypadku fugi mineralnej i/lub elastycznej. Wskazanym jest wybór solidnej pracy oraz gąbek do profilowania spoin (właściwe są tzw. wiskozowe gąbki).

 

Ze względu na szybkie wiązanie i stosunkowo zwartą strukturę, przed przystąpieniem do mieszania, warto rozgrzać pojemnik, w którym będziemy mieszali rozrabiali wypełniacz – w ten sposób fuga będzie bardziej plastyczna, a przy tym łatwiejsza w kładzeniu (uwaga: nie podgrzewamy utwardzacza, co mogłoby spowodować znacznie szybsze krystalizowanie masy).

 

Kafelki należy fugować przy wykorzystaniu gumowanej pacy, a w przypadku trudno dostępnych miejsc (szczególnie kiedy przestrzenie między kafelkami mają szerokość nie większą niż 1 milimetr), warto sięgnąć po szpachelkę silikonową.

 

Po nałożeniu fugi, jej nadmiar usuwamy z kafelek gąbką z włókniny (wcześniej powierzchnię spłukujemy ciepłą wodą); szczeliny profiluje się gąbką celulozową. Fuga epoksydowa po związaniu jest w zasadzie niemożliwa do usunięcia z powierzchnia żadnymi środkami, dlatego oczyszczenie powierzchni na etapie wdrożeniowym wydaje się kluczowe.

 

Zobacz również: Ile kosztują usługi glazurnicze?