Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Instalacje arrow Elektryczne
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (7 wątków)
  Zapytał: redakcja 21-11-2012 | 03:29 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Instalacja kolektorów słonecznych

Witamy!

 

Prąd za darmo? - To możliwe! No, nie licząc może kosztów zakupu i instalacji urządzeń...

 

Kontynuujemy temat energooszczędnych rozwiązań dla domu. Tym razem przyjrzymy się bliżej zagadnieniu instalacji kolektorów słonecznych.

 

Pozdrawiamy,

Redakcja SzukajFachowca.plredakcja 21-11-2012 | 03:44 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

 

Instalacja kolektorów słonecznych

 

 

instalacja kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to inwestycja, która zwraca się powoli, ale jest bardzo opłacalna. Któż z nas nie chciałby uwolnić się od comiesięcznych rachunków za prąd i nie być zależnym od zewnętrznego dostawcy? Własne, oszczędne źródło energii ma szczególne znaczenie, gdy posiadamy ogrzewanie elektryczne – podłogowe lub ścienne. Może też być istotnym uzupełnieniem innych rodzajów instalacji centralnego ogrzewania, jeśli wykorzysta się go np. do podgrzewania wody. Ponadto kolektory słoneczne są szalenie ekologiczne, a zatem dbają nie tylko o nasz portfel, lecz także o środowisko.

 

 

Mimo że Polska nie należy do krajów o najcieplejszym klimacie, kolektory słoneczne doskonale sprawdzają się pod naszą szerokością geograficzną – zarówno latem, jak i zimą. Oczywiście są tym bardziej efektywne, im zima jest łagodniejsza. Instalacja kolektorów słonecznych zwykle odbywa się na dachach skośnych, np. dwuspadowych. Ten rodzaj dachu zapewnia najlepszą ekspozycję słoneczną dla solarów.

 

 

Zasady montażu

 

montaż kolektorów słonecznychPromienie słońca powinny padać na kolektor słoneczny przez minimum sześć godzin dziennie, najlepiej pod kątem prostym. Idealnym rozwiązaniem jest więc taki kolektor, który zmienia kąt nachylenia w zależności od pory dnia i obraca się, „podążając” za słońcem. Ponieważ jednak w praktyce mało kto jest sobie w stanie pozwolić na tak zaawansowane technologicznie urządzenie, zwykło się przyjmować zasady montażu, które pozwalają na jak największe wykorzystanie energii  słonecznej przy zastosowaniu nieruchomych solarów.

 

Powierzchnie szklane kolektora powinny być skierowane na południe. Optymalny kąt nachylenia to 45–60°, jednak aby otrzymać dość energii do samego podgrzewania wody, wystarczy 35–40°. Jeżeli dach nie spełnia tych warunków, solary można zamontować na południowej ścianie budynku, na tarasie lub po prostu na ziemi. Na dachach o orientacji wschód-zachód także da się zamontować dość wydajną instalację solarną: kolektory po jednej i drugiej stronie dachu, które będą działać na przemian, w zależności od pory dnia. Wymaga to zamontowania dodatkowego regulatora oraz dwóch osobnych pomp solarnych.

 

 

Rodzaje instalacji kolektorów słonecznych

 

Istnieją dwa rodzaje instalacji kolektorów słonecznych na dachu: montaż nad dachówką i montaż zintegrowany. Bez względu na to, który wybierzemy, warto pamiętać, że urządzenia te mają niebagatelną masę. Jeden solar waży przeciętnie około 30–40 kg. Nasz dach musi mieć zatem odpowiednio solidną konstrukcję – niewykluczone, że trzeba będzie go dodatkowo wzmocnić przed dokonaniem instalacji kolektorów słonecznych.

 

kolektory słoneczneMontaż nad dachówką to taka instalacja kolektorów słonecznych, w której solary umieszczone są nie bezpośrednio „w dachu”, ale na specjalnym rusztowaniu. Jest to rozwiązanie prostsze, które pozwala skorygować kąt nachylenia solarów tak, aby był jak najkorzystniejszy. Nie wymaga też ingerencji w samą strukturę dachu.

 

Instalacja kolektorów słonecznych nad dachówką ma też swoje wady: solary są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych i stanowią większy opór dla wiatru niż w montażu zintegrowanym. Ponadto podczas opadów śnieżnych dach jest bardziej obciążony, ponieważ śnieg gromadzi się nie tylko na szklanych powierzchniach, lecz także pod nimi.

 

Montaż zintegrowany, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że kolektory montuje się w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Takie instalacje kolektorów słonecznych są bardziej trwałe i bezpieczniejsze, także utrata energii jest znacznie mniejsza niż przy instalacji nad dachówką. Montaż zintegrowany stosuje się zwykle w domach nowo wybudowanych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdjąć część dachówek w budynku już stojącym – w tym wypadku nie obędzie się bez pomocy dekarza.

 

 

 

Powiązane artykuły:

Energooszczędne okna


sunekoenergy 04-02-2014 | 09:29 posty: 6
skąd: Pisarzowice
w serwisie od: 28-08-2013 ostatnie logowanie: 19-03-2014
Oceń post
0 | 0

Kolektory słoneczne termiczne do ogrzewania wody to juz przeżytek... Obecnie najlepszym spsobem ogrzewania wody jest zastosowanie baterii słonecznych dzięki, którym możemy sprawniej i bardziej bezproblemowo ogrzewać CWU a nadwyżki powstałej energii elektryczne wykorzystac na różne sposby np. zasilanie urzadzeń elektrycznych pracujących w trakcie dnia: lodówka, zmywarka, pralka itp.. Zapraszamy www.sunekoenergy.pl


matyldaaa 03-01-2017 | 10:20 posty: 32
w serwisie od: 04-11-2016 ostatnie logowanie: 21-10-2019
Oceń post
0 | 0
sunekoenergy powiedział:

Kolektory słoneczne termiczne do ogrzewania wody to juz przeżytek... Obecnie najlepszym spsobem ogrzewania wody jest zastosowanie baterii słonecznych dzięki, którym możemy sprawniej i bardziej bezproblemowo ogrzewać CWU a nadwyżki powstałej energii elektryczne wykorzystac na różne sposby np. zasilanie urzadzeń elektrycznych pracujących w trakcie dnia: lodówka, zmywarka, pralka itp.. Zapraszamy www.sunekoenergy.pl

W jakie rozwiązania warto inwestować dziś jeśli chodzi o "darmową" energię? Sporo na ten temat czytam tu i na portalach typu http://www.inzynieria.com ale jakoś nie wiem czy warto.