Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Instalacje arrow Wentylacja
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (6 wątków)
  Zapytał: redakcja 07-08-2014 | 10:42 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Osuszacz powietrza [przemysłowy]: jaki wybrać?

Wybór właściwego osuszacza powietrza nie jest łatwy i chociaż większość dostępnych na polskim rynku urządzeń to koszt od ok. 2 do 4-5 tys. złotych, to każdy z nich wyróżnia się innym poziomem wydajności, mobilności oraz funkcjonalności. Który z nich będzie lepszy: osuszacz adsorpcyjny, a może kondensacyjny? Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.redakcja 07-08-2014 | 10:49 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

osuszacz powietrzaPrzemysłowe osuszacze powierza mają szerokie zastosowanie i chociaż na ogół służą za podstawowy osprzęt do osuszania zalanych budynków, piwnic (także po powodziach), ale są chętnie wykorzystywane także w specjalistycznych branżach.

 

Gdzie stosuje się osuszacze powierza?

 

Osuszacze doskonale sprawdzają się w zastosowaniu przy:

 

  • remoncie oraz budowie nieruchomości: osuszacz doskonale usuwa nadmiar wilgoci technologicznej, ułatwiając szybkie wiązanie zapraw, wylewek, farb oraz klejów budowlanych. Osuszacze doskonale sprawdzają się szczególnie w okresie nadmiernych opadów, kiedy powietrze na zewnątrz wykazuje nadmierną wilgotność.
 
  • pomieszczeniach użytkowych: urządzenia do osuszania powietrza chętnie stosowane są w przypadku pomieszczeń przemysłowych i użytkowych o odpowiedniej skali. Z powodzeniem mogą służyć jako sposób na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w archiwach, muzeach, ale i kuchniach, łazienkach i jadalniach. Poza tym, osuszacze ułatwiają utrzymanie wybranych procesów produkcyjnych np. w sektorze spożywczym praz przy przechowywaniu materiałów podatnych na wodę (dot. m.in. mniejszych składów drewna, tam gdzie nie ma konieczności stosowania dedykowanych rozwiązań o znacznie wyższej wydajności).

 

 

Zasada działania osuszacza powietrza

 

Pod względem technicznym, osuszacze nie są zaawansowanymi urządzeniami. W zależności od budowy – osuszacz filtruje powietrze i usuwa z niego wilgoć przy zastosowaniu dwóch systemów:

 

  • kondensacyjnego: wilgoć przechwytywana jest do zbiornika, ukrytego w korpusie urządzenia,
 
  • adsorpcyjnego: urządzenie usuwa wilgoć na zewnątrz.

 

 

Każdy renomowany osuszacz powinien zostać wyposażony w filtr węglowy, który usuwa drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, ale i cząsteczki biologiczne (np. grzyby) – dzięki temu urządzenie może pracować przez długi czas bez konieczności kosztownego serwisowania, a przy tym jakość już osuszonego powietrza jest znacznie lepsza, od pierwotnego.

 

Czytaj też: Czy wentylacja grawitacyjna jest wystarczająca?

 

Osuszacz kondensacyjny i adsorpcyjny: różnice

 

Osuszacz kondensacyjny

 

Najpopularniejszymi urządzeniami, dostępnymi w sprzedaży są osuszacze kondensacyjne, które schładzają powietrze do poziomu, kiedy następuje skroplenie pary wodnej. Tak uzyskane skropliny są usuwane i magazynowane w specjalnym zbiorniku, ukrytym w korpusie.

 

W zależności od modelu oraz producenta, osuszacze kondensacyjne pozwalają także na usuwanie skroplin bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego.

 

Kiedy powietrze przechodzi przez skraplacz, jest z powrotem ogrzewane do temperatury ok. 18-20 stopni.

 

Osuszacz absorpcyjny

 

Osuszacze absorpcyjne w zasadniczy sposób różnią się pod względem budowy od kondensacyjnych. Tego typu urządzenia wyposażane są w profesjonalne, duże wirniki, obniżające temperaturę powietrza, który pokrywa się specjalnym materiałem higroskopijnym, pochłaniającym wilgoć.

 

Warto zaznaczyć, że osuszacze absorpcyjne można regenerować – materiał pochłaniający wilgoć, użyty w przypadku takich modeli to na ogół silikażel, który można oczyścić, wykorzystując do tego nagrzane powietrze (urządzenie oddaje wtedy wilgoć na zewnątrz).

 

Dobry osuszacz przemysłowy, czyli jaki?

 

fachowiecZa regułę należałoby przyjąć, że najlepszymi osuszaczami przemysłowymi są te modele, które wyposażono w dodatkowe higrostaty, ułatwiające ciągłe monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w otoczeniu. 

 

To także doskonałe rozwiązanie dla osób, szukających urządzeń do ciągłego użytku, ponieważ system monitorujący poziom wilgotności może być programowany przez użytkownika, włączając urządzenie dopiero wtedy, kiedy jest potrzebne (popularne rozwiązania w muzeach, archiwach, gdzie osuszacze pozwalają na utrzymywanie stałego poziomu wilgotności, tj. nie wyższego niż 55%).

 

Większość dostępnych w sprzedaży osuszaczy to modele zasilane 230V.

 

Każdy osuszacz powinien być oznaczony przez producenta w zakresie jego wydajności, wyrażanej na liczbę kilogramów wilgoci/wody/skroplin usuwanych w ciągu 1 godziny: stosowana jednostka to kg/h. Poza tym, pewnym wskaźnikiem dla potencjalnego nabywcy może być także poziom przepływu powietrza w metrze sześciennym na godzinę.

 

Przeczytaj także: Wady i zalety wentylacji mechanicznej