Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Instalacje arrow Wentylacja
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (6 wątków)
  Zapytał: redakcja 06-03-2014 | 10:11 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Wady i zalety wentylacji grawitacyjnej

Zgodnie z przyjętą normą, każdy budynek mieszkalny w Polsce musi być wyposażony w system wentylacji, bowiem to od niego zależy wielkość dopływu świeżego powietrza do obiektu oraz usuwanie tego już zanieczyszczonego.

 

Eksperci przekonują jednak, że wiele projektów architektonicznych nadal nie spełnia podstawowych kryteriów, które mogłyby pozwolić na wykorzystanie warunków zewnętrznych do skutecznej wentylacji. Dlaczego tak jest? Zapraszamy do lektury poradnika!

 

Pozdrawiamy,

Zespół SzukajFachowca.plredakcja 06-03-2014 | 10:18 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

 

 

Przyjmuje się, że wentylacja grawitacyjna może pracować wydajnie tylko w ściśle określonych warunkach atmosferycznych. Do właściwego obiegu powietrza niezbędna jest bowiem temperatura na poziomie nie wyższym niż 10-12 °C na zewnątrz, a to oznacza, że przez większą część roku, tego typu system jest mało skuteczny lub całkowicie bezużyteczny – szczególnie w między wiosną i jesienią. Warto podkreślić, że im niższa temperatura na zewnątrz, a tym samym wyższa różnica ciśnienia, tym lepszą wydajność osiąga wentylacja grawitacyjna.

 

 

Kiedy na zewnątrz temperatura sięga już kilkunastu stopni Celsjusza, wentylacja grawitacyjna staje się w zasadzie bezużyteczna. Jedynym sposobem na wymianę powietrza pozostaje okresowe otwieranie okien, ale niewielu użytkowników robi to regularnie – z różnych powodów, a w tym m.in. ryzyko zadomowienia się szkodników, zanieczyszczenie powietrza z zewnątrz, a także hałas i wiele innych.

 

 

W efekcie przebywanie w pomieszczeniach, w których nie dochodzi do naturalnej cyrkulacji powietrza może gromadzić się nadmierna ilość CO2, a także wilgoć, która bywa uciążliwym problemem nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Zbyt rzadko wietrzone pomieszczenia mieszkalne mogą powodować u mieszkańców nawroty alergii, bóli głowy oraz permanentne poczucie senności.

 

 

Warto zaznaczyć, że wentylacje grawitacyjne są dozwolone tylko w części państw europejskich – w zachodniej i północnej części Starego Kontynentu, w każdym obiekcie mieszkalnym wymagana jest instalacja wentylacji mechanicznej.

 

 

Niższe koszty, ale równie kiepska skuteczność cyrkulacji powietrza

 

 

Wentylacja grawitacyjna, zwana także naturalną przyjęła się powszechnie w większości domów w Polsce. Wynika to głównie ze stosunkowo niskich kosztów wdrożenia i późniejszej eksploatacji.

 

Na tego typu systemy składają się pionowe szyby wentylacyjne, których wejścia zaślepiane są niewielkimi kratkami. Wdrożenie systemu wentylacji naturalnej jest stosunkowo tanie, ale wymaga specjalistycznej wiedzy od projektanta. Niestety, wiele obiektów, które powstają w Polsce nie spełnia podstawowych wymogów jakościowych. Brak wdrożenia wentylacji w łazience, na poddaszu, czy też źle zaprojektowane szyby mogą skutecznie utrudnić cały proces wentylacji obiektu.

 

 

W wielu domach, sprawność działania wentylacji grawitacyjnej poprawia się wykorzystując do tego dodatkowe wentylatory przy kratkach, ale warto mieć na uwadze, że te generują dodatkowe koszty (szczególnie w okresie zimowym, kiedy ogrzane powietrze wyrzucane jest na zewnątrz, a zimne wtłaczane do pomieszczeń).

 

 

Wady i zalety wentylacji naturalnej 

 

 

 

Zasadniczą zaletą wentylacji grawitacyjnej jest niski koszt wdrożenia oraz eksploatacji (wystarczą regularne przeglądy szybów wentylacyjnych), z drugiej strony tego typu systemy mają wiele wad. Naturalna wentylacja nie pozwala na filtrację, jest:

Wentylacja naturalna

  • mało skuteczna w okresie od wiosny do jesieni, a przy tym uniemożliwia regulację cyrkulacji powietrza i w szczególnych wypadkach 
  • może powodować znaczne straty ciepła (np. jeśli w okresie zimowym wentylacja jest stymulowana przy wykorzystaniu wentylatorów).

Powiązane artykuły:

 

Wady i zalety wentylacji mechanicznej

 

 FORMATtrojmiasto 03-04-2014 | 12:46 posty: 4
skąd: Kolbudy
w serwisie od: 03-04-2014 ostatnie logowanie: 02-10-2018
Oceń post
0 | 0

 

 

Największa wada to brak możliwości regulacji przepływu, który może być stanowczo za mały np w gorące lato lub zdecyfowania za duży np w zimę lub przy silnym wietrze. Powyższe może być jeszcze uwydatnione przy błędach wyprowadzenia komina bo kiedy jest on blisko kalenicy to jeszcze jako-tako ale jak już dalej to z wyznazeniem strefu zagęszczonego powietrza jest już gorzej :-)

 


kliwent 13-12-2014 | 19:11 posty: 2
skąd: Kielce
w serwisie od: 13-12-2014 ostatnie logowanie: 30-12-2015
Oceń post
0 | 0

Warto na etapie budowy nowego domu zainteresować się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła - centrala wentylacyjna np. z popularnym wymiennikiem krzyżowym  (potocznie zwana rekuperatorem). Pozwoli to nam na realne oszczędności odzyskując energię cieplną, którą odzyskujemy usuwając zużyte powietrze z pomieszczeń.