Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Ogród arrow Pielęgnacja ogrodów
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (4 wątków)
  Zapytał: redakcja 04-08-2014 | 10:39 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Nornice w ogrodzie: popularne sposoby zwalczania tych gryzoni

Nornice są prawdopodobnie drugimi największymi szkodnikami ogrodowymi i w przeciwieństwie do kretów i ślimaków, walka z nimi jest dość utrudniona. redakcja 04-08-2014 | 10:46 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Zobacz również: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

 

Te niewielkie gryzonie chętnie wyjadają nasiona, przekopują korzenie kwiatów i większych roślin, a w skrajnych przypadkach, mogą powodować także trwałe uszkodzenia kory drzew owocowych. Przygotowaliśmy skrócony poradnik, w którym wyjaśniamy jak pozbyć się nornic z przydomowego ogrodu.

 

Które szkody należą do kreta, a które go nornicy?

 

ogródRozpoznanie szkód pozostawionych przez nornicę rudą nie jest trudne. To niewielkie gryzonie, które są popularne na obszarze całej Polski, a pod względem terytorialnym ich obecność jest widoczna w zasadzie w zachodniej Azji oraz całej Europie z wyjątkiem Hiszpanii, Portugalii, południowych Włoch.

 

Mierzące 10 centymetrów (15 centymetrów licząc z ogonem) zwierzęta przypominają z wyglądu nieco mysz pospolitą i w prosty sposób można rozpoznać je po charakterystycznym umaszczeniu i zachowaniu.

 

Nornice w przeciwieństwie do kreta, nie schodzą głęboko pod powierzchnię ziemi – te kopią rozbudowane, sieciowe tunele na kilka centymetrów w głąb, ale podobnie jak te popularne, niewidome ssaki, również prowadzą nocny tryb życia.

 

Ze względu na swoją budowę, nornice rude najlepiej czują się w ogrodach, które mają spulchnianą, żyzną ziemię – niechętnie przebywają na obszarach o wysokiej zawartości gliny lub terenie z glebą o wysokiej zwięzłości. Nornice chętnie przekopują także długie ścieżki w ściółkach, co w oczywisty sposób zdradza ich obecność w ogrodzie. Nornice doskonale radzą sobie wspinając się na mniejsze krzewy i drzewa.

 

Nornice potrafią skutecznie uprzykrzać życie ogrodnikowi przez cały rok kalendarzowy

 

jesień w ogrodzieWarto zaznaczyć, że nornice rude są tymi gryzoniami, które nie zapadają w sen zimowy. To oznacza, że ich obecność w ogrodzie może być trwała i chociaż niechętnie budują gniazda na obszarach, na których przez cały czas przebywają ludzie, to i takiego przypadku nie da się wykluczyć.

 

Nornice chętnie zjadają owady, larwy, korę drzew, porosty, liście oraz pozostałe. W okresie wiosny i lata chętnie przekopują korzenie drzew i krzewów, a w okresie zimowym poszukują kłączy, nasion, owoców oraz fragmentami mniejszych drzew (to właśnie zimą drzewa i krzewy są narażone na ataki nornic, które nie są w stanie zdobyć innego, bardziej pożywnego pokarmu).

 

Obecność tych szkodników można dostrzec także po charakterystycznych korytarzach naziemnych w ściółce (wąskie, ale stosunkowo długie korytarze z przekopanej ziemi) oraz niewielkich wejściach do norek -  pojedynce norki mogą przypominać wejścia do gniazd os, ale na ogół występują jedno przy drugich w większych ilościach – na ogół od kilku do kilkunastu wejść do norek w jednym miejscu.

 

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

 

Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu, ale w zależności od ich ilości oraz włożonej pracy, gryzonie mogą zniknąć z przydomowego zieleńca w ciągu kilku dni, tygodni lub miesięcy.

 

Odnalezione korytarze nornic można zalewać wodą i ponownie przesłaniać ziemią. Dobrym sposobem może być także przekopanie okolic, w których widoczne są wejścia do podziemnych struktur nornic. Z rabat warto okresowo usunąć nadmiar ściółki, a większe krzewy i drzewa należy ochronić słomą, która zniechęci gryzonie do oskubywania ich z kory (w sklepach ogrodniczych i hurtowniach można kupić także specjalne osłony z tworzywa sztucznego).

 

nornice w ogrodziePoza tym, prace ogrodowe mogą uskutecznić także domowe zwierzęta lub okoliczne ptactwo. Jeśli w ogrodzie nie rosną drzewka owocowe, które mogłyby zostać przez nie zniszczone, a na terenie zieleńca jest przynajmniej niewielkie oczko wodne, ptaki można łatwo zwabić, przygotowując im specjalne drągi wbite w ziemię do obserwowania najbliższego terenu.

 

Nornice nie znoszą zapachu wybranych roślin

 

Świetnym sposobem na pozbycie się nornic w ogrodzie nie zasadzenie wybranych roślin, zapachu których te gryzonie nie znoszą, a w tym m.in. nostrzyka, czarnej porzeczki, czosnku, a także cesarskiej korony i mięty. 

 

Z tego też powodu, alternatywnym rozwiązaniem do zalewania tuneli nornic czystą wodą może być rozdrobiony na papkę ząbek czosnku (sam lub dodany do wody i tak wlany do wejścia tunelu nornicy).

 

Pewnym rozwiązaniem są także emitery wysokich dźwięków

 

Do rozwiązań, uprzykrzającym nornicom życie w ogrodzie należałoby zaliczyć specjalne emitery wysokich dźwięków, które są słyszane dla gryzoni. Część wyposażono w zewnętrzne zasilanie elektryczne, ale droższe modele wykorzystują baterie słoneczne i mogą być obecne w każdym miejscu przydomowego zieleńca.

 

Czytaj również: Harmonogram prac ogrodniczych na cały rok

 

 


PlatPlat 21-01-2016 | 21:44 posty: 20
w serwisie od: 23-12-2015 ostatnie logowanie: 27-07-2016
Oceń post
0 | 0

Są specjalne trutki gazowe. Tylko musisz wyjechać na 2 dni


czarecki 04-11-2016 | 18:02 posty: 28
w serwisie od: 06-04-2016 ostatnie logowanie: 01-06-2018
Oceń post
0 | 0
PlatPlat powiedział:

Są specjalne trutki gazowe. Tylko musisz wyjechać na 2 dni

Podobno w serwisie https://gielda-rolna.com/srodki-do-produkcji/można kupić jakiś środek na nornice i krety. Niestety nie mam nazwy tego specufiku, ale jak pisali na forum bardzo skuteczny, bo miałem już kilka podobno skutecznych specufików, ale raczej nie mogę tego potwierdzić.