Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Ogród arrow Prace ziemne
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (7 wątków)
  Zapytał: redakcja 28-04-2014 | 17:27 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień jest jednym z pierwszych miesięcy, w których na miłośników przydomowych zieleńców czeka wiele pracy. Wyższa niż w marcu temperatura za oknem na dobre budzi przyrodę; to już ostatni czas na właściwe porządki i pierwszą pielęgnację kwiatów, drzew i krzewów. W połowie kwietnia dzień jest już znacznie dłuższy, co znacznie ułatwia pracę.redakcja 28-04-2014 | 17:39 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Zabieramy się za pielęgnację drzew i krzewów

 

W kwietniu warto zabrać się już za pierwsze właściwe przycinanie krzewów ozdobnych i drzew. Zaczynamy od uformowania żywopłotu oraz krzewów liściastych, które pełnią podobną funkcję w naszym ogrodzie. 

 

Uwaga: przed rozpoczęciem należy się upewnić, czy ptaki nie zaczęły budować w nich swoich gniazd.

 

Właściciele drzew owocowych mogą przejść do prac przy gatunkach, które uchodzą za mniej odporne na niskie temperatury (właściwie, od połowy kwietnia). Kwiecień jest właściwym okresem na przycinanie brzoskwiń, moreli, ale i śliw oraz gruszy. To także optymalny czas na usuwanie zniszczonych przez mróz gałązek młodych drzew, a te które przemarzły na poziomie tzw. szyjki korzeniowej trwale usuwamy z gleby.

 

Czwarty miesiąc na mapie kalendarza jest właściwy również na sadzenie młodych sadzonek drzew. Poza pierwszymi cięciami, które uformują właściwie przyszłą koronę (pamiętajmy o zabezpieczeniu takich miejsc maścią ogrodniczą), u podstawy rośliny warto nasypać grubszą warstwę ziemi, pozwalająca zabezpieczyć ją przed nadmiernym wysuszeniem.

 

krzewy w ogrodzieKrzewy, które kwitną w okresie kwietnia i maja, należy przycinać tuż po okresie przekwitnięcia. W kwietniu, wybrane krzewy takie jak forsycje można przygotować do rozmnożenia. Polecamy delikatne przygięcie gałęzi do ziemi, które wyrastają z pnia właściwego, a następnie przysypanie jej u podstawy ziemią. W ciągu kilku najbliższych miesięcy, gałąź wykształci dodatkowe korzenie, a tym samym, w okresie wczesnej jesieni będziemy mogli odciąć ją od podstawy.

 

W kwietniu ostatecznie odsłaniamy także te krzewy, które były zabezpieczone przez nas na zimę, a nie mogliśmy zabrać się do nich w marcu, ze względu na okresowe przymrozki.

 

Kwiaty też wymagają odpowiedniej pielęgnacji

 

Kwiecień jest odpowiedni na zasilenie bylin nawozem, ponieważ to w tym miesiącu rośliny zaczynają wyraźnie wzrastać i zgłaszają wyższe zapotrzebowanie na azot oraz pozostałe środki odżywcze z gleby. Warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i nabyć taki nawóz mineralny, który pozwoli na utrzymanie możliwie długiego efektu – w ten sposób można skutecznie zaoszczędzić sobie pracę w kolejnych tygodniach.

 

W tym miesiącu warto pomyśleć także spulchnieniu gleby na rabatach i uzupełnieniu jej kompostem. Sporo pracy czeka także ogrodników, którzy w swoich przydomowych zieleńcach pielęgnują róże. W połowie kwietnia usuwamy zimowe zabezpieczenia – sugerujemy wybór dni pochmurnych tak, aby rośliny miały okazję przyzwyczaić się do nadmiernego nasłonecznienia. Wybrane, przemarznięte pędy usuwamy, a pierwsze cięć dokonujemy po okresie około 14 dni oc chwili odsłonięcia róż.

 

Porządkujemy trawnik, jeśli pominęliśmy pierwsze prace w marcu

 

trawnikTrawnik w pierwszych dniach kwietnia wymaga już wyraźnego zaangażowania ze strony ogrodnika. Jeśli nie zrobiliśmy porządków w marcu, to ostatni dzwonek na uporządkowanie podłoża i jego skuteczne napowietrzenie, co ułatwi wzrost w kolejnych tygodniach. W przypadku głębszych nacięć w glebie, braku można uzupełnić niewielką warstwą piasku, a następnie pokryć specjalnym nawozem do trawników; w przypadku ograniczonego budżetu, dobrze sprawdzi się także zwykły kompost.

 

W miejscach, w których trawnik został uszkodzony np. ze względu na niewystarczająco szybkie usunięcie zalegających odpadów po zimie, murawę dosiewamy.

 

Za pierwsze koszenie warto zabrać się pod koniec kwietnia, tj. kiedy trawa sięgnie przynajmniej 8-9 centymetrów.

 

Czytaj także: Jakie studnie do ogrodu? Głębinowe, abisyńskie a może artezyjskie?