Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Ogród arrow Prace ziemne
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (7 wątków)
  Zapytał: redakcja 21-08-2014 | 11:34 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Wrzesień w ogrodzie

We wrześniu ogrodnicy powinni liczyć się, że czeka ich znacznie więcej prac porządkowych niż jeszcze miesiąc wcześniej. Chociaż nie ma już konieczności zraszania trawnika każdego dnia, bo dni są krótsze, a słońce nie raczy już wysokimi temperaturami, to od tego miesiąca będzie zależało, w jakiej kondycji będzie nasz ogród w przyszłym roku.redakcja 21-08-2014 | 11:42 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

Prace ogrodowe we wrześniu: rośliny iglaste

 

Wrzesień to dobry czas na ostatnie przesadzanie iglaków – zasadzone miesiąc później prawdopodobnie nie zdążą się już odpowiednio ukorzenić przed nadejściem niskich temperatur. 

 

Warto podkreślić, że największy potencjał niosą ze sobą odpowiednio młode rośliny; im starsze, tym więcej czasu będą potrzebowały na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

 

Prace ogrodowe we wrześniu: drzewa liściaste

 

rośliny iglaste i liściasteW tym miesiącu ogrodnicy powinni już w całości zrezygnować z przycinania drzew i krzewów liściastych tak, aby nie pobudzić ich do wzrostu. W przeciwnym razie, ich końcówki mogłyby nie zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, prowadząc do trwałego uszkodzenia.

 

Osoby, które chcą jeszcze nawozić rośliny, mogą skorzystać z dedykowanych wsadów jesiennych – tutaj należy ściśle trzymać się zaleceń producenta i wybierać już te nawozy pozbawione dodatkowych porcji azotu.

 

W połowie września dnie są już zdecydowanie krótsze niż latem, dlatego słabsze gatunki roślin mogą być narażone na atak wielu grzybów. Rdzę i mączniaka można jednak w prosty sposób unieszkodliwić, wykorzystując ekologiczną chemię. Wszystkie ewentualnie zniszczone liście należy w możliwie krótkim czasie usunąć tak, aby ich zarodniki nie mogły zadomowić się w podłożu, przeczekując mrozy do wiosny (uwaga, liście zaatakowane przez grzyby nie mogą być dalej wykorzystywane, np. do produkcji kompostu).

 

Prace ogrodowe we wrześniu: jak zadbać o byliny?

 

ogród we wrześniuTo już właściwy czas na sadzenie wybranych gatunków bylin, które będą rosły wiosną przyszłego roku, czyli m.in. tak popularnych cebuli hiacyntów, tulipanów i narcyzów. Można wykorzystać swoje zasoby cebulek, które rosną w ogrodzie już od dłuższego okresu lub kupić nowe w sklepie ogrodniczym (te pozwolą na wzrost najbardziej dorodnych kwiatów).

 

Wszystkie gatunki wzrastające wiosną warto sadzić na neutralnej glebie, która jest dość wilgotna, a przy tym przeciętnie nasłoneczniona. Doskonałym miejscem będą okolice wyższych krzewów.

 

Byliny, które będą kwitły latem nie przetrwają zimy, dlatego najlepiej usunąć się z podłoża i przezimować z zaciemnionym, chłodnym powietrzu (dobrym miejscem jest suchy garaż lub niezawilgocona piwnica).

 

Prace ogrodowe we wrześniu: rośliny jedno- i dwuletnie

 

Rabaty, na których rosną rośliny jednoroczne i dwuletnie trzeba oczyścić z tych gatunków, które już przekwitły – większość z nich wydało nasiona, które warto zebrać w ciepły słoneczny dzień, kiedy są całkowicie wysuszone.

 

Tak zebrane nasiona można przetrzymywać w zwykłych, opisanych kopertach, np. w szafkach kuchennych.

 

Prace ogrodowe we wrześniu: dbamy o trawnik

 

Na wrzesień przypadają ostatnie dni koszenia trawnika. Większość gatunków trwaj jest już znacznie bardziej osowiała, a ich wzrost jest dość powolny – w tym miesiącu trawnik będzie wymagał już zaledwie 2-, 3-krotnego skracania.

 

Warto przeczytać: w jaką kosiarkę ogrodową warto zainwestować?

 

Na okres końca lata i początku jesieni na ogół nie przypadają już upalne dni, dlatego trawnik nie powinien wymagać już dodatkowego podlewania (gorące dni na ogół kończą się w połowie miesiąca, a noce są na tyle chłodne, że woda skutecznie skrapla się na powierzchni trawy).

 

To także dobry czas na projektowanie nowych trawników oraz pielęgnację tych, które jeszcze nie zaaklimatyzowały się w ogrodzie.

 

Prace ogrodowe we wrześniu: oczko wodne

 

oczko ogrodoweWolny czas warto poświęcić na pielęgnację oczka wodnego. W końcu miesiąca, rośliny wodne przygotowujemy na niższe temperatury, wybrane pędy przycinamy, a w zależności od pojemności zbiornika – ryby wyławiamy do domowego akwarium.

 

Wrażliwe w okresie jesienno-zimowym rośliny również przenosimy do cieplejszego zbiornika w domu (pistia rozetkowa, salwinia pływająca, hiacynt wodny oraz pozostałe).

 

Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie lustra wody, rozwijając specjalną siatkę, która uniemożliwi opadającym z drzew liściom na odkładanie się na dnie (niezabezpieczenie powierzchni wiąże się ze wzmożonymi pracami w okresie wiosny, a także ryzykiem np. zakwitu wody).

 

Zobacz także: pełen harmonogram prac w ogrodzie

 

 


krijnoth49 18-06-2015 | 09:13 posty: 1
w serwisie od: 18-06-2015 ostatnie logowanie: 18-06-2015
Oceń post
0 | 0

Wrzesień to również czas, gdy trzeba zacząć opróżniać, czyścić i konserwować dobre baseny stalowe, żeby uchronić je przed działaniem niesprzyjających warunków.


PlatPlat 21-01-2016 | 21:43 posty: 20
w serwisie od: 23-12-2015 ostatnie logowanie: 27-07-2016
Oceń post
0 | 0

Teraz był taki piękny, że nic nie trzeba było jeszcze sprzątać. Ciekawe jak teraz będzie


czarecki 01-12-2016 | 01:05 posty: 28
w serwisie od: 06-04-2016 ostatnie logowanie: 01-06-2018
Oceń post
0 | 0
PlatPlat powiedział:

Teraz był taki piękny, że nic nie trzeba było jeszcze sprzątać. Ciekawe jak teraz będzie

Praca w ogrodzie jest przyjemna jeśli mam odpowiednie narzędzia i wiedzę. Szukającym narzędzi nasion lub klientów proponuje odwiedzić stronę https://gielda-rolna.com/ ogłoszenia dla ogrodników i od ogrodników małych i tych większych