Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Sprzątanie arrow Mycie okien
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (2 wątków)
  Zapytał: redakcja 06-03-2013 | 10:25 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Jak dbać o okna

Witamy,

 

Pierwsze promienie wiosennego słońca napawają optymizmem i bezlitośnie przypominają, że… pora umyć okna! Jeżeli chcemy, by posłużyły nam jeszcze przez długie lata, warto zastosować do tego celu odpowiednie środki czyszczące i konserwujące, w zależności od rodzaju okien.

 

Jak pielęgnować okna? – Zapraszamy do lektury. A może mają Państwo własne, sprawdzone metody na ten obowiązkowy punkt programu wiosennych porządków?

 

Pozdrawiamy,

Redakcja SzukajFachowca.plredakcja 06-03-2013 | 10:42 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

 

Jak dbać o okna

okna drewniane

 

Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe, a nawet te wyposażone w szyby samoczyszczące – wszystkie wymagają od czasu do czasu gruntownego czyszczenia. Jak myć okna by ich nie uszkodzić i zapewnić im maksymalną trwałość?

 

 

 

 

Okna PCV

 

okna plastikowePielęgnacja okien plastikowych jest dość oczywista. Ramy okienne najlepiej przemyć miękką ściereczką nasączoną np. płynem do naczyń lub inną łagodną substancją czyszczącą, która nie uszkodzi plastikowej powierzchni. Na rynku są też dostępne specjalne środki do mycia okien PCV – użyteczne zwłaszcza do silniejszych zabrudzeń. Należy unikać stosowania płynów zawierających substancje żrące czy ścierne. To, co świetnie sprawdza się do mycia łazienki, niekoniecznie posłuży oknom.

 

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się okna w okleinie drewnopodobnej. Warto wiedzieć, że choć ich trwałość szacuje się na 30–40 lat, to gwarancja na trwałość koloru samej okleiny jest zwykle udzielana zaledwie na 5 lat. By zachować oryginalną barwę jak najdłużej, najlepiej postarać się u producenta okien o specjalny płyn do mycia ram okleinowanych.

 

 

Okna drewniane

 

Teoretycznie nowoczesne okna drewniane nie wymagają zabiegów konserwacyjnych nawet przez kilkanaście lat, ale mimo tego przynajmniej raz do roku przyda im się porządny serwis.

 

okna drewnianeJak myć okna drewniane? – najlepiej samą wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Do czyszczenia drewnianych ram zdecydowanie nie nadają się płyny do mycia szyb: często zawierają amoniak i salmiak, które mogą nawet uszkodzić lakier. Jeśli jednak podczas mycia szyb rozpylimy przypadkowo na ramę okna, raczej nic się nie stanie: wystarczy usunąć płyn do mycia szyb za pomocą wilgotnej ściereczki i osuszyć ramę.

 

Na suchą, umytą ramę okienną nakłada się specjalne mleczko konserwujące do powierzchni malarskich. Najlepiej aplikować je miękką ściereczką. Producenci zalecają, by nakładać mleczko w temperaturze 10–25°C, a więc nie przy dużym nasłonecznieniu, gdy ramy okienne są rozgrzane.

 

Przy okazji mycia okien drewnianych, powinno się skontrolować stan lakieru. Drobne uszkodzenia warto usuwać na bieżąco, bowiem drewno pozbawione powłoki ochronnej zaczyna wchłaniać wilgoć, co może się wiązać ze znacznie bardziej kosztowną naprawą. Uszkodzone miejsce trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, następnie starannie usunąć pył i nałożyć dwie warstwy powłoki ochronnej tego samego typu, jak zastosowana przez producenta.

 

 

Szyby

 

Mocniej zabrudzone szyby najlepiej przemyć najpierw wodą, a dopiero potem płynem do mycia szyb – unikniemy w ten sposób zacieków. Aby nie porysować szyb, powinno się wybrać miękką, pozbawioną szwów ściereczkę, dobrze sprawdza się również ircha i ręczniki papierowe.

 

czyste oknaNa wielu forach poświęconych gospodarstwu domowemu można przeczytać, że skutecznym sposobem  na czyste okna jest polerowanie szyb gazetami. Zdecydowanie nie powinno się tego robić, nawet jeżeli metoda ta dotychczas się sprawdzała. Gazety mogą porysować szybę, ryzykujemy też, że powstaną na niej trudne do usunięcia smugi z farby drukarskiej.

 

 

 

Okucia i uszczelki

 

To elementy, o których często zapomina się podczas czynności, jaką jest pielęgnowanie okien. Tymczasem przynajmniej raz do roku także i one potrzebują nieco uwagi.

 

Uszczelki wystarczy w zasadzie tylko przemyć wodą. Jednak jeżeli naprawdę zależy nam na perfekcyjnym utrzymaniu okien, powinniśmy pokryć je cienką warstwą przeznaczonego do tych celów oleju silikonowego, który zabezpieczy je przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegnie ich przymarzaniu do profili zimą.  Do ochrony uszczelek całkiem nieźle sprawdza się także zwykła gliceryna.

 

alpinistyczne mycie okienWszystkie elementy ruchome okna powinno się nasmarować specjalnym preparatem na bazie komponentów silikonowych. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę techniczną. Zdecydowanie jednak nie każdy tłuszcz nadaje się do konserwacji okuć – niewłaściwie dobrana substancja może spowodować rozpuszczenie się smarów użytych przez producenta. Złym pomysłem jest z całą pewnością potraktowanie okuć okiennych tłuszczem spożywczym czy smarami płynnymi, np. popularnym WD-40.

 

 

Powiązane artykuły:

Energooszczędne okna


PlatPlat 21-01-2016 | 21:55 posty: 20
w serwisie od: 23-12-2015 ostatnie logowanie: 27-07-2016
Oceń post
0 | 0

Bardzo fajny artykuł. Ja myje raz na rok niestety


Domiar28 11-12-2019 | 14:50 posty: 29
w serwisie od: 24-09-2019 ostatnie logowanie: 17-03-2020
Oceń post
0 | 0
PlatPlat powiedział:

Bardzo fajny artykuł. Ja myje raz na rok niestety

chyba jak większość osób :D ja może dwa ray w roku a to przecież i tak za mało