Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Wnętrza arrow Projektowanie wnętrz
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (16 wątków)
  Zapytał: tszalinski 09-06-2014 | 11:21 w serwisie od: 24-03-2014 ostatnie logowanie: 02-09-2015 posty: 18
Podłoga w naszym domu

Na co zwrócić uwage i jakimi czynnikami kierować się przy wyborze odpowiednich podłóg do mieszkania ?MGProjekt 09-06-2014 | 11:25 posty: 18
skąd: Warszawa
w serwisie od: 19-02-2013 ostatnie logowanie: 25-07-2016
Oceń post
0 | 0

 

Przy wyborze podłóg do naszego domu powinniśmy kierować się kilkoma rzeczami. Poza preferencjami estetycznymi, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na względzie czynniki bardziej praktyczne takie jak: łatwość montażu, czyszczenia, konserwacji, a także właściwości akustyczne, czy energetyczne.

 

Zanim zabierzemy się za kładzenie posadzek, paneli, parkietów czy wykładzin, zdecydować się musimy na rodzaj podłoża. Na nasz wybór może mieć wpływ już wcześniej wybrany sposób ogrzewania domu czy mieszkania, a także funkcja jaką spełniać będzie konkretne pomieszczenie, w którym dana podłoga ma być wykonana. Należy mieć także  na względzie to, z czego wykonany jest dom i jaka jest nośność poszczególnych ścian.

 

Przy ogrzewaniu kaloryferami nie jest tak bardzo istotny materiał, z którego będzie zrobiona podłoga, ponieważ nie będzie ona pośredniczyć w przekazywaniu ciepła. O wiele bardziej jest to istotne jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie wszystkie materiały przewodzą w tak samo łatwy sposób ciepło. W przypadku podłóg pokrytych płytkami ceramicznymi (szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgotność, tj. łazience, toalecie, kuchni) ilość rurek doprowadzających ciepło powinna być zdecydowanie mniejsza niż w pomieszczeniach wykładanych panelami, czy drewnianymi parkietami, ponieważ drewno zdecydowanie gorzej przewodzi energię cieplną.

 

Zanim jednak na zainstalowane ogrzewanie położymy parkiety należy zdecydować czym pokryjemy warstwę rurek. Możemy położyć na nie płyty, na których to z kolei zostanie zamontowana podłoga, bądź możemy wylać samopoziomującą się wylewkę, która idealnie wypełni przestrzeń między rurkami, dodatkowo dzięki swojej elastyczności nie popęka pod wpływem ciepła. Dodatkowym plusem jest to, że nie wymagają dodatkowego wyrównywania gdyż samoczynnie rozpływają się równo po całej powierzchni, zostawiając gładką powierzchnię, oraz są stosunkowo lekkie, dlatego też nadają się na podkład podłóg będących równocześnie sufitami. Stanowią również idealny podkład pod płytki ceramiczne, panele i parkiety. Jednym z minusów samopoziomujących się wylewek jest to, że wymagają dużo czasu aby wyschnąć, niemalże dopiero po tygodniu można zacząć kłaść końcową warstwę podłogi. Przy ogrzewaniu podłogowym warto pamiętać, że dywany oraz wykładziny, stanowić będą dodatkowe izolatory, co utrudni równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

 

Jeśli chcemy zamontować podłogę pływającą, tj. taką, która nie posiada stałego mocowania do podłoża, wówczas musimy pamiętać o tym, aby wygłuszyć naszą podłogę, ponieważ po panelach, czy parkietach dźwięk rozchodzi się z łatwością. Można stosować różne materiały wygłuszające. Najpopularniejszym materiałem są pianki wygłuszające, jednak ich struktura jest mało odporna na niszczenie, i wymaga płaskiego podłoża, poza tym jej zdolności wygłuszające są małe. Innymi materiałami są  tektura falista, bądź korek. Ta pierwsza jednak nie najlepiej spełnia swoje funkcje, zdecydowanie lepszym materiałem od pianki oraz tektury, jest korek, który zdecydowanie lepiej zmniejsza akustyczne mankamenty paneli. Przy podłogach panelowych należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji ich powierzchni, szczególnie należy chronić je przed wilgocią, ponieważ mogą ulec wybrzuszeniu, spękaniu itp. Podobnie jest w przypadku parkietów i podłóg drewnianych, przy czym parkiety dodatkowo należy poddawać co jakiś czas cyklinowaniu. Podłogi pokryte płytkami ceramicznymi również wymagają odpowiedniego podłoża, tutaj również dobrze sprawdzą się wylewki samopoziomujące się, choćby ze względów wygody. Poza tym kafelki w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu są kładzione, mogą wymagać podkładów wodoodpornych np. przy kranach, brodzikach, umywalkach, wannach. Podkłady owe uszczelniają dodatkowo podłogi, chroniąc sufity przed zaciekami i zagrzybieniem. Równie istotne jest na czym dana podłoga się wspiera, przykładowo podłogi wsparte na ścianach, czy filarach nie powinny być nadto obciążane, dlatego należy wybrać odpowiednią grubość płytek, tak też na parterze płytki mogą być masywniejsze i cięższe, podczas gdy na piętrach powinniśmy kłaść kafle cieńsze.


Alicja12 04-01-2018 | 06:56 posty: 22
w serwisie od: 30-11-2016 ostatnie logowanie: 23-04-2018
Oceń post
0 | 0

Moim zdaniem najważniejsze to wybrać podłogę, która nam się będzie podobać i na co nas stać. Jedni wolą panele inni drewno, jeszcze inni płytki. I o to chodzi. W końcu podłoga ma się podobać właścicielowi.


Tomi7777 04-01-2018 | 07:54 posty: 7
w serwisie od: 05-07-2017 ostatnie logowanie: 04-01-2018
Oceń post
0 | 0

Dla mnie natomiast najważniejsza jest trwałość podłogi i jej elgancki ponadczasowy wygląd. Dlatego ja postawiłem na podłogę dębową - http://styldrzewa.pl/ w pięknym naturlanym kolorze. Świetnie pasuje zarówno do nowczesnych wnętrz, jak i bardziej tradycyjnych. I co najważniejsze, posłuży mi wiele lat.