Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Wokół domu arrow Tarasy i balkony
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (12 wątków)
  Zapytał: redakcja 28-07-2014 | 12:23 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015 posty: 265 skąd: Wrocław
Sposób na szczelny taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym jest szczególnie narażony na zmiany temperatury i w konsekwencji – odkształcenia materiałów. Jeśli nie będzie właściwie zaizolowany i wykończony zgodnie ze sztuką budowlaną, jego okładzina ceramiczna szybko popęka, a na suficie pomieszczenia poniżej pojawią się zacieki.redakcja 28-07-2014 | 12:36 posty: 265
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 09-04-2015
Oceń post
0 | 0

taras

 

Polska jest krajem, w którym zamarzanie i rozmarzanie wody - czyli przejścia od temperatury „minusowej” do „plusowej” - są w ciągu roku najczęstsze w Europie, a różnice temperatury powierzchni tarasu mogą dochodzić nawet do 100oC dziennie.

 

Betonowy strop stanowiący konstrukcję tarasu, o boku długości 6 m, w wyniku tak znacznych wahań temperatury może zmieniać swe wymiary nawet o 6 mm. 

 

Te argumenty i wyliczenia dają do myślenia. Warto wziąć je sobie do serca, ponieważ taras jest jednym z najtrudniejszych do wykonania elementów budynku. Wymaga od wykonawców wiedzy, doświadczenia, staranności, ale także wymusza zastosowanie produktów najlepszej jakości i co więcej – stanowiących spójny system.

 

System tarasowy Ceresit składa się z dwóch elastycznych warstw hydroizolacyjnych:

 

- izolacji głównej – to samoprzylepna membrana izolacyjna Ceresit BT 18 lub Ceresit BT 21,  

- izolacji podpłytkowej – to elastyczna, dwuskładnikowa powłoka wodoszczelna Ceresit CR 166

 

Ich uzupełnieniem są następujące produkty:

 

Ceresit BT 26 – asfaltowa emulsja anionowa do gruntowania podłoży przed układaniem hydroizolacji. Można ją nanosić także na wilgotne podłoże. 

 

Ceresit CN 87 – szybkotwardniejąca masa posadzkowa. Tworzy stabilny podkład pod hydroizolację. Można w jej warstwie uformować spadek. Już w 3 godziny po ułożeniu da się na niej wykonywać kolejne prace. Masa ta jest wodoodporna oraz mrozoodporna, a więc idealna na tarasy i balkony.

 

Ceresit CC 81 – emulsja kontaktowa, stosowana jako dodatek do zapraw i betonu. Tworzy warstwę zwiększająca przyczepność podkładów podłogowych i posadzek z płytek.

 

Ceresit CM 17 „Super Flexible” – wysokoelastyczna zaprawa klejąca Super Flexible” najwyższej klasy S1, polecana na wszelkiego rodzaju podłoża odkształcalne i trudne. Odznacza się wysoką przyczepnością. Można nią mocować płytki ceramiczne i kamienne, także wielkoformatowe. Może być stosowana na podłoża ogrzewane a także do mocowania płytek w basenach.

 

Ceresit CE 43 Grand’Elit – wodoodporna, zbrojona włóknami masa elastyczna do spoinowania płytek między innymi na tarasach i balkonach. Jest odporna na grzyby i pleśnie, a dzięki dodatkowi trasu – również na wykwity.

 

Ceresit CL 152 – elastyczna taśma uszczelniająca do stosowania wraz z zaprawą hydroizolacyjną CR 90. Wzmacnia hydroizolację w miejscach szczególnie narażonych na naprężenia, na przykład wzdłuż szczelin dylatacyjnych.

 

Ceresit CS 29 – uszczelniacz poliuretanowy.

 

Ceresit CS 40 – sznur dylatacyjny.

 

JAK BEZBŁĘDNIE ZAIZOLOWAĆ TARAS?

 

spadek

 

Uformować właściwy spadek – optymalne wynosi on 2-2,5%, czyli 4-5 cm/m2. Należy kształtować go już na poziomie płyty stropowej. Uzyskuje się to poprzez wykonanie na niej warstwy spadkowej z szybko twardniejącej masy posadzkowej Ceresit CN 87. Masę tę rozprowadza się na podłożu, na którym została wcześniej przygotowana tak zwana warstwa kontaktowa. Warstwę kontaktową robi się z zaprawy Ceresit CN 87 z dodatkiem emulsji Ceresit CC 81. Minimalna grubość warstwy spadkowej w najcieńszym jej miejscu musi być większa niż 10 mm.

 

mocowanie

 

Zamocować obróbki blacharskie - na warstwie spadkowej, wokół zewnętrznych krawędzi tarasu mocje się pierwszą warstwę obróbek blacharskich. Stosuje się w tym celu śruby na plastikowych dyblach. W podłożu osadza się je przy pomocy uszczelniacza poliuretanowego Ceresit CS 29.

 

gruntowanie

 

Zagruntować podłoże – stosuje się do tego preparat Ceresit BT 26. Gruntowania nie wymagają jedynie podłoża z tworzyw sztucznych i metali.

 

izolowanie

 

Zaizolować warstwę spadkową - do zgruntowanej warstwy spadkowej mocuje się izolację przeciwwodną z membrany samoprzylepnej Ceresit BT 18 lub Ceresit BT 21, która pełni również funkcję paroizolacji. Wyprowadza się ją na obróbki blacharskie. Trzeba ja również wywinąć na ściany sąsiadujące z nawierzchnią tarasu, do wysokości 20-30 cm ponad zakładaną powierzchnię okładziny ceramicznej.

 

układanie

 

Ułożyć matę drenażową - mata drenażowa z fizeliny odsączającej zapewnia szybkie odprowadzenie wody z ewentualnych przecieków i wykropleń. Układa się ją bezpośrednio na izolacji przeciwwodnej. Na niej z kolei układa się izolację termiczną z materiału odpornego na zawilgocenie (zaleca się płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS). Termoizolację taką trzeba jeszcze od góry zabezpieczyć warstwą odsączającej włókniny poliestrowej o gramaturze 200-300 g/m3.

 

warstwa dociskowa

 

Wykonać warstwę dociskową – potrzebna będzie do tego masa Ceresit CN 87. Jej warstwa musi mieć grubość przynajmniej 45 mm. Jastrych taki należy podzielić szczelinami dylatacyjnymi na pola o powierzchni 20-25 m2. Powinny one być prostokątami o stosunku boków od 1:1 do 1:2. Dylatacje wykonuje się też w miejscach uskoku tarasu, zmiany jego kształtu itp.

 

wypełnianie

 

Wypełnić szczeliny dylatacyjne - w szczeliny dylatacyjne wciska się polipropylenowy sznur Ceresit CS 40, stanowiący oparcie dla izolacji z wypełniacza Ceresit CS 29.

 

montowanie

 

Zamontować kolejne obróbki blacharskie – ich miejsce znajduje się na zewnętrznych krawędziach tarasu. Są mocowane na powierzchni jastrychu. Należy pamiętać, że warstwa jastrychu musi być oddylatowana od ścian sąsiadujących z nawierzchnia tarasu.

 

wzmacnianie

 

Wzmocnić izolacje taśmą – wzdłuż szczelin dylatacyjnych oraz w narożach na styku jastrychu ze ścianami budynku, w warstwę izolacji wkleja się taśmę uszczelniającą Ceresit CL 152.

 

izolowanie

 

Ułożyć izolację podpłytkową – izolacja ta jest wykonywana z elastycznej powłoki CR 166.

 

Jak bezbłędnie wykonać nawierzchnię tarasu?

 

układanie

 

Układanie posadzki z płytek – tarasową posadzkę wykonuje się z mrozoodpornych i koniecznie antypoślizgowych płytek ceramicznych, najczęściej gresowych. Tarasy to podłoża krytyczne, narażone na bardzo duże wahania temperatury, dlatego zaleca się tu stosować elastyczną zaprawę klejącą Ceresit CM 17 „Super Flexible”, która charakteryzuje się wysoką siłą klejenia, płynną konsystencją i wydłużonym czasem otwartym.

 

spoinowanie

 

Spoinowanie okładziny - do spoinowania płytek na tarasach służy elastyczna, wodoodporna fuga Ceresit CE 43 Grand’Elit. Można wypełniać nią spoiny do szerokości 20 mm.

 

Czytaj także: Fachowa izolacja balkonu

 

 


zuraw68 07-02-2015 | 18:59 posty: 26
w serwisie od: 06-02-2015 ostatnie logowanie: 22-09-2015
Oceń post
0 | 0

Super artykuł, dzięki wielkie :)


iranisio46 22-05-2015 | 09:47 posty: 1
w serwisie od: 22-05-2015 ostatnie logowanie: 22-05-2015
Oceń post
0 | 0
zuraw68 powiedział:

Super artykuł, dzięki wielkie :)

Przede wszystkim trzeba wykonać klejenie plexi dobrej jakości. Bez porządnego klejenia będzie problem ze szczelnością.


Xanthuus 17-08-2015 | 08:14 posty: 1
w serwisie od: 17-08-2015 ostatnie logowanie: 17-08-2015
Oceń post
0 | 0
iranisio46 powiedział:
zuraw68 powiedział:

Super artykuł, dzięki wielkie :)

Przede wszystkim trzeba wykonać klejenie plexi dobrej jakości. Bez porządnego klejenia będzie problem ze szczelnością.

Wg mnie dobrym rozwiązaniem też są taśmy dwustronne piankowe , które idealne są do zapewniania szczelności na tarasie :) Sam zastosowałem takie coś i jestem bardzo zadowolony.