Kategorie porad
Najnowsze foto komentarze
12.10.2016 23.05 neutralny
Schody stoją Wykonawca posługiwał się ręczną...
04.09.2016 08.59 pozytywny
dodał: REMBUD2004
współpraca i kontakt z inwestorami przebiegał...
02.09.2016 20.02 pozytywny
dodał: REMBUD2004
Świetny kontakt z inwestorami, Rozliczenia pr...
Media o SzukajFachowca.pl
Radiowa Trójka
Wprost
TVP3
Porady arrow Wykończenia arrow Wykańczanie wnętrz
  Forum budowlane - pytania i odpowiedzi (6 wątków)
  Zapytał: redakcja 23-06-2014 | 08:32 w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 14-10-2020 posty: 273 skąd: Wrocław
Parapet wewnętrzny: wybór wcale nie jest oczywisty

Parapety są szczególnymi elementami wykończeniowymi wnętrz, których wdrożenie trzeba przewidzieć już przy tynkowaniu ścian. Ze względu na szeroką ofertę produktową, wybór właściwego modelu wydaje się trudny, ponieważ każdy różni się od siebie nie tylko sposobem wykonania, ale i materiałem budulcowym.redakcja 23-06-2014 | 08:40 posty: 273
skąd: Wrocław
w serwisie od: 24-11-2010 ostatnie logowanie: 14-10-2020
Oceń post
0 | 0

Czy parapet wewnętrzny jest niezbędny?

 

parapet z drewnaNależałoby jednoznacznie określić, że parapety wewnętrzne powinny być nieodzownymi towarzyszami przestrzeni okiennych w każdym wnętrzu. Poza tym, że zabezpieczają ścianę przed nadmiernym zabrudzeniem, często pełnią funkcję dodatkowej powierzchni, na której ustawia się m.in. elementy dekoratorskie, kwiaty i wiele innych.

 

Poza tym, parapet wewnętrzny gwarantuje także właściwe rozchodzenie się ciepłego powietrza znad grzejników, ale ich wybór nie jest łatwy.

 

Dobry parapet powinien być nie tylko dopasowany do charakteru wnętrza i indywidualnych oczekiwań domowników, ale i wykonany z odpowiednich materiałów; wytrzymały parapet to ten, który dobrze poradzi sobie z wysoką temperaturą oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Który wybrać?

 

6 najpopularniejszych materiałów, z których może być wykonany parapet wewnętrzny

 

Poza swoimi walorami estetycznymi, parapety dzielimy według kilku standardowych materiałów, z jakich mogą być wykonane:

 

Parapety z kamienia naturalnego: podstawowymi budulcami parapetów kamiennych są: granit, marmur, a także mniej popularne – wapień i trawertyn. Pierwszy z nich jest nieco bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Parapety marmurowe pokrywa się specjalną chemią, która zabezpiecza ich porowatą powierzchnię przez zanieczyszczeniami.

 

Parapety z kamienia sztucznego: bardzo dobra alternatywa dla kamienia naturalnego, która jest od niego znacznie lżejsza, a przy tym równie odporna na czynniki zewnętrzne, preparaty chemiczne i ewentualne uderzenia. Materiałem budulcowym jest mieszanka żywic poliestrowych, piasku kwarcowego oraz mączki dolomitowej. Występują w różnych kolorach, mogą imitować naturalny kamień, a przy tym są znacznie tańsze w zakupie.

 

Parapety z konglomeratu marmurowego: parapety odporne na uszkodzenia mechaniczne (nie tylko uderzenia punktowe, ale i ścieranie), wodę oraz różnice w temperaturze. Mieszanka sztucznej żywicy w połączeniu z naturalnym kruszywem marmurowym.

 

Parapety drewniane: popularne parapety, odpowiednie do salonu i pokojów rekreacyjnych. Do wyboru są te o powierzchniach lakierowanych lub woskowanych. Parapety drewniane wyróżniają się spośród konkurencji szeroką paletą ofertową; są też stosunkowo odporne na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć oraz różnice temperaturowe. Podatne na zarysowania. Popularne gatunki: sosna, buk i dąb.

 

Parapety z płyt wiórowych: tańsza alternatywa dla parapetów drewnianych. Znacznie mniej odporne na uszkodzenia, ale lżejsze i niekłopotliwe w montażu. Ich powierzchnia może imitować dowolny inny materiał; na rynki dostępne są modele, których laminat ma przypominać kamień.

 

Parapety PCV: stosunkowo tanie, odporne na wilgoć, ale przy wysokich temperaturach, mogą pojawiać się wyraźne odkształcenia (problem występuje głównie na przestrzeniach okiennych zlokalizowanych na południowych ścianach). Kolor nie płowieje nawet po latach użytkowania.

 

Parapety ceramiczne: cechują się wysoką odpornością na zarysowania, ale są wrażliwe na uderzenia (częstym problemem jest szczerbienie się krawędzi przy stosowaniu takich parapetów we wnętrzach, np. kuchniach). Nieco wymagające na etapie wdrożeniowym; przy łączeniu z oknem wskazanym jest wykorzystanie bardziej elastycznych materiałów o podwyższonej jakości.

 

Parapet powinien korelować z wnętrzem

 

parapetPoza aspektami technicznymi, wybór parapetu wewnętrznego powinien być skorelowany z samym charakterem wnętrza. Właściwym będzie wybór spośród tych modeli, które pod względem kolorystycznym i gabarytowym nie będą dominowały w pomieszczeniu.

 

Czytaj też: Czy warto inwestować w farby lateksowe?

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na kolor i rodzaj mebli, podłogi oraz elementów wyposażenia. Nie bez znaczenia jest tutaj także samo okno – drewniane ramy doskonale łączą się z parapetami wykonanymi z naturalnych komponentów.

 

Z kolei niewskazanym będzie zastosowanie zbyt kontrastujących parapetów w połączeniu z oknami PCV – tutaj najlepiej sprawdzą się prawdopodobnie parapety ceramiczne lub plastikowe o prostym kształcie i jasnej kolorystyce.

 

Sprawdź artykuł: Rolety wewnętrzne do domu - które wybrać?